UFC 275: TEIXEIRA VS PROCHAZKA  

Už tento víkend je na programe najdôležitejšia akcia v histórii československého mma. Na dlhoočakávanom číslovanom turnaji UFC 275 zabojuje o premiérový titul v UFC český samuraj Jiří Procházka.

Pre 29-ročného moravského rodáka pôjde o najdôležitejší zápas kariéry. Nielen pre neho, ale aj pre celú krajinu. Jirka je prvým českým bojovníkom, ktorý nastúpi do titulového zápasu v UFC. A úplne zaslúžene, pretože samuraj právom patrí medzi najväčšie hviezdy MMA na scéne.

Bývalému šampiónovi japonskej organizácie Rizin stačili na titulovú príležitosť v UFC len dve víťazstva. Vo svojej premiére zostrelil Volkana Oezdemira a následne v parádnej prestrelke aj Dominika Reyesa.

Do cesty sa mu však tentoraz postaví obávaný brazílsky šampión Glover Teixeira, pre ktorého pôjde o prvú titulovú obhajobu v najpresítžnejšej organizácii zmiešaných bojových umení v kariére. Vo veku 42 rokov sa stal druhým najstarším držiteľom titulu v UFC po tom, čo v 2. kole uškrtil šampióna Jana Blachowicza.

Pôjde o súboj excelentného postojára, ktorý dokáže súpera knokautovať prakticky z akejkoľvek pozície s rekordmanom v počte submisií v poloťažkej váhe. Glover bude jednoznačne spoliehať na svoj wrestling a BJJ aj v tomto prípade. Českého rivala sa určite pokúsi čo najskôr strhnúť na zem. 

Bola by však chyba podceňovať Teixeiru v postoji. Brazílčan má v kariére na konte 18 víťazstiev KO/TKO. Legenda MMA je napriek tomu podľa stávkových kancelárii označovaná za outsidera hlavného zápasu. 

Favoritom je český bijec Procházka, ktorý bude chcieť titulový súboj rozhodnúť v postoji. Až 25 súperov z 28 ukončil KO/TKO. O titulovom vyzývateľovi je ale dobré známe, že prípravu nikdy nepodcení a pred súbojom s nebezpčeným zemiarom určite zapracoval aj v boji na zemi, v ktorej bol viac ako solídny aj predtým. 

Výhodou “BJP” je práve jeho komplexnosť a nepredvídateľnosť. Zápasy vie často rozhodnúť prekvapivým úderom. Ďalšou výhodou Jirku bude, že bude v klietke rýchlejší aj technickejší. 

Zápas Teixeira vs. Procházka bude súbojom dvoch odlišných bojových štýlov, o víťazovi môže rozhodnúť detail. Od Procházku môžeme tradične očakávať obrovský tlak od úvodných sekúnd. Obaja bojovníci majú skvelú fyzičku a titulový súboj sa pokojne môže natiahnuť aj na viac kôl. Veľmi pravdepodobné je však aj KO v jednom z dvoch úvodných kôl.

Okrem hlavného zápasu uvidíme titulovú bitku aj v hlavnom predzápase. V mušej váhe bude siedmykrát v kariére obhajovať opasok nebezpečná Valentina Shevchenko. Jej ďalšou prekážkou bude Taile Santos.

Zaujímavou bude určite aj ďalšia bitka žien na hlavnej karte. Weili Zhang sa pokúsi zopakovať fantastický výkon v odvete s Joannou Jedrzejczyk. Ich prvý vzájomný zápas v roku 2020 bol označovaný za najlepší ženský zápas v histórii tohto športu. Po päťkolovej bitke sa z víťazstva radovala Číňanka. 

Galavečer UFC 275 vo začína na PREMIER SPORT 1 v tradičnom čase o 4:00.

UFC 275: Hlavná karta
Glover Teixeira vs. Jiří Procházka
Valentina Shevchenko vs. Taila Santos
Weili Zhang vs. Joanna Jedrzejczyk
Rogério Bontorin vs. Manel Kape
Jack Della Maddalena vs. Ramazan Emeev