PL Focus 21: Lampard sa na Stamford Bridge ešte vráti

Frankie Lampard dostal v Chelsea padáka a jeho miesto expresne rýchlo zaujal Thomas Tuchel, majster ukončil svoju 68-zápasovú sériu bez prehry na Anfield a na programe je zápas pravdy medzi Tottenhamom a Liverpoolom. Život v Premier League aj naďalej pulzuje vo vysokom tempe…

LIVERPOOL SO ŠANCOU UKÁZAŤ SVOJU VEĽKOSŤ

Začiatky Kloppa v Liverpoole neboli pre slávny klub z Anfield jednoduché, ale po potrebnom čase sa vytvorila nová herná filozofia, revitalizácia spojená so skvalitnením kádra, čoho výsledkom bol zrod dynastie, ktorá vyhrala všetko, čo sa vyhrať dalo.

Po lietaní v oblakoch však prichádza vo všetkých sférach (nie len v tej futbalovej) stagnácia, či v horšom prípade pád. The Reds to aktuálne cítia na vlastnej koži. V Premier League nevyhrali už päť zápasov v rade a rozlúčili sa už aj s FA Cupom. Nemecký manažér svoj tím veľmi dobre pozná a jeho slová o tom, že tím sa momentálne skôr obzerá po top štvorke ako po titule, nemôžu byť brané na ľahkú váhu.

Hráčov už v decembri zradila ich najväčšia pýcha, a síce, kombinačná ľahkosť. Alisson nepridáva nič navyše, Alexander-Arnold má problém poslať v zápase dva kvalitné centre, zo zálohy sa vytratila kreativita a z útoku zasa efektivita. Samozrejme, Liverpool naráža aj na prekážky, ktoré sa nedajú v plnej miere ovplyvniť. Na mysli máme predovšetkým na covid naviazaný zhustený kalendár zápasov a početné zranenia. Stačí si spomenúť na stopérske zloženie (Fabinho – Henderson) z nedávnej ligovej bitky s Manchestrom United.

A je tu ešte jedna nezanedbateľná vec – hráči nie sú stroje, majú svoje limity, a to nie len z fyzického hľadiska, ale tiež z pohľadu hľadania motivácie. Práve tá akoby červeným aktuálne chýbala. Kloppa teda čaká náročné obdobie. Možno ešte náročnejšie ako na začiatku. Výsledkový, herný a psychický reštart musí režírovať on. Ak sa mu to podarí, Liverpool demonštruje svoju silu viac ako kedykoľvek predtým.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

LAMPARD SA POTREBUJE O KROK VRÁTIŤ

Roman Abramovič nebude do histórie zapísaný ako najtrpezlivejší klubový majiteľ. Zistili to viacerí v rokoch minulých a najnovšie sa o tom presvedčil aj Frank Lampard, ktorý vydržal kormidlovať Chelsea iba 18 mesiacov. Minuloročná pilotná sezóna bola nádejná a o pár manažérskych bodov vylepšila status klubovej ikony. The Blues postúpili do Ligy majstrov aj napriek zákazu prestupov, šancu dostali mladí odchovanci a herný prejav celého mužstva bol prudko pozerateľný.

Pred aktuálnym ročníkom sa už ale na Stamford Bridge peniaze míňať mohli a Frankie dostal do kádra hviezde mená za vyše 200 miliónov libier. Očakával sa majstrovský pochod, ale už prelom rokov ukázal, že Chelsea bude skôr tackavým krokom hľadať lepšie zajtrajšky.

Lampard sa možno raz na lavičku svoju srdcového klubu vráti. To je skôr pravdepodobné ako spochybniteľné, ale teraz potrebuje spraviť krok späť, pretože zatiaľ manažérsku extratriedu neukázal. Ani v Derby County, ani v Chelsea. Mimochodom Gerrard sa zlepšuje v Glasgowe Rangers, Rooney robí prvé zárezy v Derby a na scéne, i keď v závetrí asistentskej pozície vo Ville, je aj Terry. Lampard si svoj medzistupeň takisto nájde. Jedno je isté, ak chlapci nepoľavia, o pár rokov môžu hrať v Premier League prím anglickí manažéri.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

PREBRAŤ KRAJANOV. PRVÁ ÚLOHA TUCHELA

Pätnástym manažérom počas obdobia Abramoviča na Stamford Bridge sa stal Thomas Tuchel. Bývalý tréner Borussie Dortmund či PSG je považovaný za skvelého taktika, ktorého mužstvá hrali atraktívny futbal. V Londýne ho čaká personálne kvalitný káder, s ktorým sa pekný futbal hrať jednoznačne dá.

Jednou z prvých vecí, ktorú bude musieť zvládnuť, je nakopnutie dvoch krajanov Wernera a Havertza. Otázne je, akým spôsobom sa Tuchel etabluje v klube, v Paríži totiž nemal ideálny vzťah s Leonardom a v Dortmunde zasa s Watzkem.

Keď v 24 rokoch ukončil kvôli zraneniu aktívnu kariéru, pracoval okrem iného aj ako barman. Teraz bude musieť koktail miešať znova a ten by mal byť s príchuťou postupu do Ligy majstrov. Ak sa mu to nepodarí, dostane pravdepodobne ešte jednu šancu v sezóne 2021/2022, ale môže si byť istý, že tieň ruského majiteľa s telefónnymi číslami na všetkých manažérom sa mu bude rozliehať za chrbtom.

SÚBOJ MOURINHA S KLOPPOM I POVINNÉ JAZDY OBOCH MANCHESTROV

Súťaž je presne v polovici. Karty sa v hornej tretine tabuľky rozdali veľmi zaujímavým spôsobom a všetko nasvedčuje tomu, že táto sezóna má potenciál stať sa jednou z najdramatickejších od roku 1992, teda v ére Premier League.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Ťahákom bude konfrontácia Tottenhamu a Liverpoolu, v ktorej body potrebujú obaja. Kto prehrá, tomu sa rútiaci vlak vzdiali. Nedávna história hovorí v prospech tímu od rieky Mersey. Liverpool vyhral šesť predchádzajúcich duelov, Tottenham naopak zvíťazil iba v dvoch bitkách z dvadsiatich.

Na čele tabuľky sú manchesterskí giganti (City má zápas k dobru) a zachované by to podľa papierových predpokladov malo byť aj po nasledujúcom kole. United nastúpi doma proti poslednému Sheffieldu United, rozbehnutý mestský rival hrá na The Hawthorns s defenzívne deravým WBA.

Tuchel absolvuje premiéru doma v súboji s Wolves, ktorých prišiel pred pár dňami posilniť Willian José z Realu Sociedad. Atraktívne môže byť aj pohárové repete medzi Southamptonom a Arsenalom, či stret Evertonu s Leicesterom.

Ani víkend v atraktivite súbojov nijak nezaostáva. Súboj odvekých rivalov sa uskutoční v Londýne, zaujímavý duel sľubuje stretnutie Southamptonu s Aston Villou, v Leicestri sa predstaví Leeds a obhajcu titulu čaká ďalší náročný súper v podobe kladivárov z West Hamu.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

PRIAME PRENOSY PREMIER LEAGUE NA PREMIER SPORT

20. kolo
Utorok 26.1.
18:55 Crystal Palace – West Ham (komentuje M. Skáčik)
21:10 Southampton – Arsenal (M. Skáčik)

Streda 27.1.
18:55 Chelsea – Wolverhampton (M. Lukáč)
21:10 Manchester United – Sheffield United (M. Lukáč)

Štvrtok 28.1.
20:55 Tottenham – Liverpool (M. Lukáč)

21. kolo
Sobota 30.1.
13:25 Everton – Newcastle (Radotínský a Vrba)
15:55 Manchester City – Sheffield United (K. Jakubovič)
18:00 Arsenal – Manchester United (v štúdiu M. Skáčik, komentujú M. Lukáč a K. Jakubovič)
20:55 Southampton – Aston Villa (M. Lukáč)

Nedeľa 31.1.
12:55 Chelsea – Burnley (K. Jakubovič)
14:55 Leicester – Leeds (K. Jakubovič)
17:25 West Ham – Liverpool (Svěcený a Kaiser)
20:10 Brighton – Tottenham (M. Lukáč)