PL Focus 36: Momentum na strane Chelsea

Majstra v Premier League stále nepoznáme. Zistili sme však, že Tuchel to na veľkých manažérskych rivalov vie.

Manchester United zas a znova otočil zápas, v ktorom prehrával. Dúbravka ukázal extratriedu, Sam Allardyce prvý raz v kariére vypadol, West Ham asi ešte na Ligu majstrov nemá a vieme už aj to, ktoré štyri kluby sa v Championship pokúsia nasledovať kroky už postupujúcich Norwichu a Watfordu. Ale nie len o tom bude dnešný PL Focus…

POSLEDNÝ KROK CITY ZNOVA NEZVLÁDLO

Ani tri kolá pred koncom ešte nie je matematicky rozhodnuté o víťazovi aktuálnej premierleagovej edície. Manchester City doma Chelsea nezdolal a namiesto toho Guardiola systémovo experimentoval (The Citizens nastúpili s piatimi obrancami). Experimentálny prístup zaujal aj lúčiaci sa Sergio Agüero, ktorý napodobnil spackanie „panenkovskej penalty“ Ademolom Lookmanom z Fulhamu ešte v starom kalendárnom roku.

Už pred zápasom bolo jasné, že obaja strategicky výborní manažéri nebudú chcieť odkrývať svoje karty pred blížiacim sa finále Ligy majstrov. To však v žiadnom prípade neznehodnocuje cveng ďalšieho pozoruhodného výsledku Thomasa Tuchela. Nemca čaká v najbližších týždňoch enormný boj na troch frontoch – finále Champions League, finále FA Cupu a potvrdenie miesta v top štvorke. Keď už pre nič iné, tak aspoň pre získané momentum sa Tuchelovi výhra z Etihad musí rátať. Chelsea nakoniec môže zažiť mega úspešnú sezónu.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

OBRATY MANCHESTRU UNITED NIE SÚ VECOU NÁHODY

Ďalší obrat zaznamenal Manchester United. Ten cez víkend opäť prehrával vo Villa Parku po pôsobivej koncovke Bertranda Traoreho, lenže po zmene strán hostia dianie na ihrisku ovládli a tromi gólmi rozhodli o svojom dvadsiatom triumfe v sezóne. Red Devils získali už 31 bodov zo stretnutí, v ktorých prehrávali. Rekord drží Newcastle zo sezóny 2001/2002 (34 bodov).

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

ALLARDYCE SA „DOČKAL“ V 66 ROKOCH

Otriasa sa takisto rekord Birminghamu City, ktorý z najvyššej súťaže (vrátane éry pred vznikom PL) zostúpil až 12-krát. Ku klubu zo St. Andrews sa priblížil West Bromwich Albion s už potvrdeným jedenástym vypadnutím. Pre „Big“ Sama Allardyce je nezvládnutie záchranárskeho ťaženia o to bolestivejšie, že sa mu prihodilo vôbec prvý raz v bohatej 17-ročnej kariére v Premier League.

Status „survive expert“ tak mierne stratil na relevancii a ak si spomenieme na Samove slová po podpise zmluvy: „ak by som vypadol, zabilo by ma to,“ tak nám neostáva nič iné len popriať manažérskemu bardovi veľa zdravia.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

KOMPLIKÁCIE LÍŠOK A KLADIVÁROV

Do zložitejšej situácie sa dostal Leicester City bojujúci o LM. The Foxes si v piatok vylámali zuby na Martinovi Dúbravkovi. Slovenský brankár absolvoval už svoj 100. zápas za Newcastle a určite ho zaradí medzi tie najviac vydarené. Straky triumfovali 4:2 a definitívne sa zachránili.

Leicester si o dva dni neskôr trocha odfúkol, keďže konkurenčný West Ham doma podľahol Evertonu 0:1. Líšky sa musia aktuálne viac obávať Liverpoolu, ktorý má síce o 6 bodov menej, ale zároveň aj odložený zápas s Manchestrom Utd k dobru.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

PRIAME PRENOSY PREMIER LEAGUE NA PREMIER SPORT

36. kolo
Utorok 11.5.
18:55 Manchester United – Leicester (komentuje M. Lukáč)
21:10 Southampton – Crystal Palace (dohrávka 32. kola, M. Skáčik)

Streda 12.5.
21:10 Chelsea – Arsenal (M. Lukáč)

Štvrtok 13.5.
18:55 Aston Villa – Everton (dohrávka 19. kola, K. Jakubovič)
21:10 Manchester United – Liverpool (dohrávka 34. kola, M. Lukáč)

Piatok 14.5.
20:55 Newcastle – Manchester City (M. Lukáč)

Sobota 15.5.
13:25 Burnley – Leeds (Vrba, Kaiser)
15:55 Southampton – Fulham (K. Jakubovič)
20:55 Brighton – West Ham (Radotínský, Kaiser)

Nedeľa 16.5.
12:55 Crystal Palace – Aston Villa (K. Jakubovič)
15:00 Tottenham – Wolverhampton (M. Skáčik)
17:25 West Bromwich – Liverpool (M. Lukáč)
19:55 Everton – Sheffield United (M. Lukáč)

KTO DOPLNÍ NORWICH A WATFORD?

Okrem vyvrcholenia Premier League si správny fanúšik anglickej ligovej scény musí vychutnať aj boje na nižších leveloch. Aj počas tohto mája nás čaká maratón postupových zápasov. V Championship si elitnú príslušnosť po ročnej odmlke uzurpovali Norwich a Watford. Ich promócia je absolútne zaslúžená.

Kanárici vedení Danielom Farkem boli rovnako ako predvlani ofenzívne a defenzívne vyvážení, a čo je najdôležitejšie, vyhli sa výraznej výsledkovej kríze. Watford stavil najprv na kartu Srba Vladimíra Iviča. Ten pohorel, ale jeho nástupca, takisto neznámy Xisco Muňoz, všetko potrebné dostatočne rýchlo vylepšil. Španiel ešte pred rokom viedol gruzínske Dinamo Tbisli, no v lete ho čaká zoznamovanie sa s top úrovňou. Sršne inkasovali v 46-tich zápasoch iba 30 gólov, čo naznačuje, akou cestou sa vydajú aj medzi najlepšími.

O zostávajúci flek sa v semifinále pobije kvarteto Brentford, Swansea, Barnsley a Bournemouth. Favorit sa ukrýva v jednom zo vzájomných semifinálových súperov Brentford – Bournemouth. Mnohí na ostrovoch by to dopriali včelám zo západného Londýne. Majú nový štadión, atraktívny herný prejav, vlani prehrali až vo Wembley s Fulhamom a v ich kádri sú zaujímaví hráči na čele s 31-gólovým Ivanom Toneym.

Odpisovať ale nemožno ani prekvapenie ročníka Barnsley. The Tykes vedie bývalý majster Nemecka Valerian Ismael, ktorý z „no name“ hráčov spravil sebavedomých vlkov bažiacich po úspechu. Swansea neprežila ideálnu jarnú časť, ale na play off to napokon stačilo. Steve Cooper sa bude chcieť vo vyraďovačke oprieť o skúsenosti nadobudnuté v minuloročnej sezóne (prehra v semifinále s Fulhamom).