Spurs si chcú udržať nádej, Everton poistiť záchranu

Na programe anglickej Premier League je predposledné kolo aktuálneho ročníka. V nedeľu sa bude bojovať o dôležité body najmä v Londýne a Manchestri.  

Tottenham Hotspur pôjde do domáceho zápasu s Burnley povzbudený existenčne dôležitým víťazstvom v severolondýnskom derby, ktoré ho udržalo v hre o Ligu majstrov. Ani suverénne víťazstvo 3:0 s Arsenalom ale napokon kohútom nemusí na splnenie sezónneho cieľa stačiť.  

Kanonieri majú stále k dobru jeden bod a pokiaľ zvládnu oba ostávajúce zápasy, tak si v budúcej sezóne zahrajú v novom formáte Ligy majstrov práve oni. Zverenci Antonia Conteho nemajú osud vo vlastných rukách, nič iné im však neostáva ako vyhrať a spoliehať sa na pomoc iných. 

Šanca je napriek tomu pomerne vysoká. Tottenham si okrem Burnley pomeria sily s posledným Norwichom. Arsenal čaká v pondelok nepríjemný Newcastle a na záver Everton, ktorý sa v hodine dvanástej dostal do slušnej formy. Na papieri to tak majú kanonieri o niečo náročnejšie. 

S Burnley to ale nebudú mať kohúti jednoduché. The Clarets sa nachádzajú len o skóre nad zostupovým pásmom, v posledných týždňoch však bojujú o záchranu tak, ako sa patrí. Z posledných piatich zápasov prehrali iba ten posledný s Aston Villou, predtým však zaknihovali tri víťazstvá v rade. Kohúti nesmú nič podceniť, inak by ich to mohlo vyjsť veľmi draho. 

Okrem zápasu týždňa si budete môcť na dvojke vychutnať atraktívny súboj dvoch tabuľkových rivalov. Futbalisti Crystal Palace sa pokúsia v Birminghame dosiahnuť tretie víťazstvo v rade. Domáca Aston Villa sa naopak posnaží vrátiť na víťaznú vlnu a tabuľkového rivala preskočiť. 

Villans naposledy tesne nestačili na Liverpool. Rozhodne však nepodali zlý výkon. O bod ich pripravil až v 65. minúte Sadio Mané. Predtým vyhrali muži Stevena Gerarda dve stretnutia, stále majú aj oni šancu na umiestnenie v prvej desiatke.  

Prvý vzájomný zápas v Selhurst Parku ovládli práve hráči Aston Villy. Víťazný gól strelil po prihrávke El-Ghaziho John McGinn. Posledný vzájomný súboj vo Villa Parku bol jasnou záležitosťou domácich, Villans zvíťazili rozdielom triedy.  

Ďalší extrémne dôležitý zápas odohrajú futbalisti Evertonu. V domácom prostredí karamelky privítajú nenápadný Brentford, ktorý prežil historickú sezónu. Včielky si pri svojej prvej účasti v Premier League vybojovali záchranu už v predstihu, čo im domáci môžu pred dnešným súbojom iba v tichosti závidieť. 

Evertonu sa ale momentálne pomerne darí. Ťahá trojzápasovú sériu bez prehry, po dvoch víťazstvách ale naposledy len remizoval so zostupujúcim Watfordom, čo je s ohľadom na okolnosti veľká strata. Everton má k dobru iba dva body na Leeds, o záchranu bude pravdepodobne bojovať až do posledného kola. 

Toffees čakajú okrem dnešného zápasu ešte dva ťažké súboje. V strede týždňa odohrajú dohrávku 33. kola s Crystal Palace, sezónu zakončia v náročnom súboji s Arsenalom na Emirates Stadium. 

Aj z tohto dôvodu musia dnes v Goodison Parku uspieť a bodovať naplno. V prvom vzájomnom súboji nováčikovi podľahli po góle Ivana Toneyho z pokutového kopu 0:1. Dnes dostanú príležitosť na pomstu.  

Program 37. kola Premier League
Tottenham Hotspur – Burnley FC (komentuje M. Skáčik) 
West Ham United – Manchester City (M. Lukáč)
Aston Villa – Crystal Palace
Everton FC – Brentford FC (M. Lukáč)