Copa América: Kto postúpi medzi najlepšie kvarteto?

Z desiatich je už len osem a po štvrťfinálových zápasoch zostanú už len štyria. Juhoamerický šampionát Copa América vstupuje do play-off fázy.

Po bojoch v skupinách sa s turnajom rozlúčili Bolívia a Venezuela. Bolívijčania nezískali v áčku ani bod, čomu zodpovedá aj ich konečné skóre 2:10. Koronavírusom sužovaný výber Venezuely živil nádej na postup až do posledného zápasu, ten však nezvládol a dva body pri skóre 2:6 mu na postup ďalej nestačili.

Áčko pre Argentínu, béčko pre Brazíliu

Argentína po remízovom zaváhaní hneď v úvode šampionátu už za postupom kráčala pevnou nohou a so skóre 7:2 a 10 bodmi sa stala víťazom A skupiny. Na druhé priečku sa napokon prebojovala najúspešnejšia krajina histórie podujatia Uruguaj, ktorá mala po dvoch zápasoch síce na konte len jediný bod, po dvoch výhrach v ďalších dvoch dueloch však nakoniec nazbierala 7 bodov a predstihla tretí Paraguaj, ktorý mal o bod menej. Čile síce obralo ako jediné o body Argentínu, no nakoniec ich nazbieralo len 5 a muselo sa uspokojiť len so štvrtým miestom a najťažším súperom z béčka.

Tým sa podľa očakávaní stala domáca Brazília. Tá v troch zápasoch nestratila ani bod a tak si v záverečnom vystúpení v skupine mohla dovoliť aj remízu s Ekvádorom. Prekvapením šampionátu sa stalo Peru, ktoré sa v kvalifikácii na MS trápi, hneď na úvod Copa América prehralo s Brazíliou vysoko 0:4, potom už ale premožiteľa nenašlo a so siedmimi bodmi vstúpi do play-off ako druhý najlepší tím skupiny B.

Len tretie miesto sa ušlo Kolumbii, od ktorej sa rozhodne očakávalo viac. Po tesnej výhre s Ekvádorom ale získala len jediný bod a nakoniec mohla byť rada, že nedopadla horšie. Bitku o posledné postupové miesto v poslednom kole vyhral Ekvádor, ktorému bod proti Brazílii nemusel byť nič platný, keďže však Venezuela neuspela s Peru, čierny Peter zostal v jej rukách.

Bude peruánske prekvapenie pokračovať?

Štvrťfinálové boje otvoríme stretnutím Peru s Paraguajom. Červenobiele prekvapenie turnaja bude chcieť nadviazať na predchádzajúcu bilanciu s týmto súperom, keď s Paraguajom neprehralo už sedem stretnutí v rade. Tri z nich síce boli len prípravné, no i tak je výsledná bilancia Peru vysoko pozitívna – vyhralo šesťkrát a raz remizovalo.

Podobne vyznieva aj vzájomná bilancia ďalšej dvojice. Z predchádzajúcich pätnástich zápasov vrátane priateľských prehrala Brazília s Čile len jediný. Posledné meranie síl týchto reprezentácií sa ale uskutočnilo ešte pred štyrmi rokmi, v októbri 2017 v rámci kvalifikácie na MS triumfovali kanárici 3:0.

ŠTVRŤFINÁLE

Piatok 2.7.
22:55 Peru – Paraguaj (komentuje Karol Jakubovič)
Sobota 3.7.
01:55 Brazília – Čile (D. Mucha)
23:55 Uruguaj – Kolumbia (M. Lukáč)
Nedeľa 4.7.
02:55 Argentína – Ekvádor (M. Petro)