Kto postúpi do Championship? (Finále League One)

V sobotu popoludní sa dozvieme meno posledného postupujúceho do anglickej Championship. Vo Wembley je na programe atraktívne finále play-off League One.  

O poslednú miestenku do druhej najvyššej súťaže sa na národnom futbalovom štadióne v Anglicku pobijú mužstvá Wycombe Wanderers a AFC Sunderland

Obe mužstvá sa pritom do vyraďovacej fázy kvalifikovali až v posledných dvoch kolách základnej časti. Black Cats postúpili z piateho miesta, ich dnešní rivali až zo šiesteho. Napriek tomu práve oni odohrajú maximálny počet ligových zápasov v aktuálnom ročníku. Aj v tom spočíva čaro play-off.

Obaja rozhodli o postupe už v prvom semifinálovom zápase. Wycombe doma zdolalo Milton Keynes 2:0 a na postup mu stačila aj tesná prehra 0:1 v odvete. Aj futbalisti slávneho AFC Sunderland využili v prvom zápase výhodu domáceho prostredia. Sheffield Wednesday zdolali na Stadium of Light vďaka gólu Rossa Stewarta 1:0. V odvete remizovali 1:1 a tešili sa z vytúženého postupu. 

Teraz potrebujú hráči oboch celkov urobiť posledný krok, ktorý zväčša býva ten najzložitejší. Black Cats sa pokúsia prelomiť smolu a budú veriť, že na štvrtý pokus sa im konečne podarí vrátiť do Championship. Chairboys sa na druhej strane posnažia o okamžitý návrat, pretože z druhej najvyššej súťaže vypadli presne pred dvanástimi mesiacmi. 

Vo Wembley sa môžeme tešiť na veľmi atraktívny súboj, do ktorého oba celky vstupujú vo vynikajúcej forme. Futbalisti Sunderlandu momentálne ťahajú fantastickú pätnásťzápasovú sériu bez prehry, počas ktorej vyhrali až 9 zápasov. Chairboys síce semifinálovú odvetu s Milton Keynes prehrali, ale predtým nepoznali premožiteľa v trinástich súbojoch v rade.  

Futbalisti Sunderlandu budú chcieť prelomiť veľkú smolu z play-off. Vo vyraďovacej fáze zlyhali sedemkrát v rade. Na Wembley má však väčšina z nich krásne spomienky. Minulý rok v marci tam zdolali Tranmere Rovers 1:0 a získali EFL Trophy, prvú trofej za posledných takmer 50 rokov. 

Wycombe sa prebojovalo do vyraďovacej fázy druhýkrát za tri roky. V sezóne 2019/20 zdolalo v londýnskom finále Oxford United 2:1. Dnes by sa mohlo stať prvým tímom v histórii play-off League One, ktorý by vyhral finále dvakrát v priebehu troch rokov.  

V prospech Black Cats hovoria posledné vzájomné zápasy. Ten úplne posledný skončil v januári bláznivou remízou 3:3. Dva prechádzajúce duely však ovládli s veľkým prehľadom so skóre 7:1. Chairboys naposledy uspeli vo vzájomnom stretnutí v októbri 2019.  

League One – Finále play-off
PS1 15:55 AFC Sunderland – Wycombe Wanderers (komentuje K. Jakubovič)