NFL na PREMIER SPORT odštartuje súboj obhajcu s Houston Texans

Americký futbal vznikol z anglického rugby, v súčasnosti je už ale samostatnou kategóriou. Prvý ročník ligovej súťaže sa v USA odohral ešte v roku 1920 a práve z tejto súťaže neskôr vznikla National Football League (NFL), ktorú môžete v tejto sezóne sledovať vo vysielaní PREMIER SPORT.

Pre tých, ktorí tento šport zatiaľ nesledovali, sme pripravili prehľad aspoň základných informácií o pravidlách, či postoch a hernom systéme súťaže. Komentátor PREMIER SPORT Marek Skáčik k nim pridal aj niekoľko zaujímavostí a očakávaní. Ako sám priznáva, nepovažuje sa za odborníka, ale za veľkého fanúšika NFL. Veríme, že pokiaľ k nim vy ešte nepatríte, vďaka prenosom PREMIER SPORT sa k nim rovnako zaradíte.

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

– každý tím má v hre 11 hráčov, hrá sa so „šišatou“ loptou a na oboch koncoch ihriska sú brány,
– hrá sa na štyri 15-minútové štvrtiny, zápasy ale kvôli častému prerušovaniu trvajú aj niekoľko hodín,
– hráči sa počas hry neustále striedajú, v jednom tíme ich počas jediného zápasu môže zasiahnuť do hry až 33,
– cieľom je dostať loptu do tzv. endzone, zóny za poslednou čiarou za chrbtom súpera,
– raz útočí jeden tím a druhý bráni, následne si úlohy vymenia. Útočiaci tím má štyri pokusy, aby prekonal aspoň 10 yardov zo 100-yardového ihriska. Ak sa mu to podarí, získava ďalšie štyri pokusy, ak nie, útočiť začína súper,
– hra sa začína vždy z miesta, kde bola naposledy prerušená a to aj v prípade, že sa z útočiaceho tímu stáva brániaci. Výnimkou je situácia, keď tím skóruje,
– skórovať je možné viacerými spôsobmi:
— touchdown za 6 bodov, keď sa útočiaci hráč dostane aj s loptou do endzone,
— za 3 body je, ak hráč nejde s loptou pri poslednom štvrtom pokuse až do endzone, no úspešne ju namiesto toho kopne do brány v tvare písmena U,
– po každom touchdowne má útočiaci tím dodatočný ťah, pri ktorom môže za trafenie brány získať ďalší 1 bod, za dopravenie lopty do endzone 2 body,
– bodovať môže aj brániaci sa tím. V prípade, že hráča s loptou zloží v jeho vlastnej endzone, získava 2 body.

MNOŽSTVO POSTOV, HLAVNÉ SLOVO MÁ QUARTERBACK

V americkom futbale sú rôzne útočné a obranné pozície, k nim treba pripočítať aj posty hráčov, ktorí sú využívaní pri špeciálnych situáciách. Spolu je teda postov viac ako desať, tým najdôležitejším je ale dirigent ofenzívnej hry quarterback, ktorý určuje taktiku i systém hry podľa pokynov od trénerov, ktoré ako jediný dostáva prostredníctvom zabudovaných slúchadiel v helme.

Quarterback dostáva loptu od centra ofenzívnej línie a tú buď podľa zvoleného signálu predá running backovi, alebo ju hodí receiverom. Ak vyhodnotí, že súper taktiku jeho tímu „prekukol“, môže ju zmeniť, má však na to len minimum času. Obrovskú zodpovednosť za hru tímu tak nesie na svojich pleciach práve quarterback.

HERNÝ SYSTÉM SÚŤAŽE

Atraktivite NFL výrazne pridáva skutočnosť, že táto súťaž sa na rozdiel od iných športov ako napríklad futbal, hokej, či basketbal, nehrá na množstvo zápasov a odviet. Každý duel je tak mimoriadne dôležitý. Celkovo 32 tímov je rozdelených do dvoch konferencií a ôsmych divízií, za ideálnych okolností odohrá tím maximálne 20 zápasov.

V základnej časti sezóny ich je 16, v play-off sa následne hrá na jediný víťazný zápas. Ak by Super Bowl získal najlepší tím základnej časti, v sezóne absolvuje dokonca len 19 zápasov, keďže v úvodnom kole play-off automaticky nehrá. Naposledy tzv. „Perfect season“ odohrali ešte v roku 1972 Miami Dolphins, pred nimi a ani po nich sa to už nepodarilo nikomu.

ZAUJÍMAVOSTI

V už 101. sezóne NFL budú hrať aj zdanlivo dva nové tímy, ale prvý pohľad môže klamať. Dlhoočakávané sťahovanie zrealizovali futbalisti Raiders, pre ktorých bude domovom „mesto hriechu“ Las Vegas. Vďaka tomu sa stali prvým tímom z Nevady v NFL.

Washington síce zostáva v profilige, ale už pod názvom „Washington Football Team“, kedže dlhoročné kontroverzie s ich názvom Redskins, teda červenokožci, si vynútili zmenu názvu aj loga minimálne pre túto sezónu.

Pred sezónou boli kvôli pandémii Covid 19 zrušené tradičné „preseason“ zápasy a tohtoročné play-off bude mať 14 namiesto tradičných 12 účastníkov.

OČAKÁVANIA

Legendárny quaterback Tom Brady takmer po dvoch dekádach zmenil dres. Už nebude ikonou New England Patriots, s ktorými získal celkovo šesť prsteňov za víťazstvá v Super Bowle, ale hlavnou hviezdou Tamba Bay Buccaneers. Sekundovať by mu mal po ročnej odmlke a návrate z „futbalového dôchodku“ urastený Thight End Rob Gronkowski a ak to nepôjde po vzduchu, tak po zemi by sa rozhodne mohol presadiť running back Leonard Fournette, ktorého Bucs získali z Jacksonville. Naopak, pozorne budeme sledovať aj Patriotov, ako to pod vedením nestarnúceho Billa Belichicka zvládnu už s novým starterom Camom Newtonom.

Veľa sa bude očakávať aj od úradujúceho šampióna Kansas City Chiefs. Tí sa aj v novej sezóne budú spoliehať na elitného rozohrávača Patricka Mahomesa, ktorý doviedol svoj tím v minulej sezóne k vytúženému úspechu v Super Bowl.

Nový ročník prináša šancu aj pre starú gardu quaterbackov, aby svoje tímy opäť doviedli na futbalový olymp. Reč je predovšetkým o Rodgersovi z Green Bay, uzdravenom Roethlisbergerovi z Pittsburgu, či Drewovi Breesovi z New Orleans.

Šanca žije aj pre ospevovaného Lamara Jacksona z Baltimore Ravens, ktorý by konečne mohol presvedčiť, že vie nielen dobre behať, ale aj hádzať.

Reputáciu si potrebuje napraviť aj držiteľ Heismanovej trofeje z roku 2017 Bayker Mayfield z Clevelandu Browns, ktorý stále nenaplnil svoj veľký potenciál. A novou ikonou ligy by pokojne mohol byť aj mladučký QB Drew Lock z Denveru Broncos, ktorému by smerom dopredu mohol vyhovovať draftovaný a rovnako perspektívny Jerry Jeudy z prestížnej univerzity v Alabame.

Máme sa na čo tešiť, nový ročník National Football League štartuje v noci z 10. na 11. septembra priamym prenosom zápasu Kansas City Chiefs – Houston Texans na obrazovkách PREMIER SPORT. Zároveň upozorňujeme, že nedeľňajšie duely so začiatkom o 19:00 budeme v prípade kolízie s prenosom zo zápasu anglickej futbalovej Premier League, vysielať od začiatku aj s komentárom vždy na Extra GO DS9.

PRIAME PRENOSY Z 1. KOLA NA PREMIER SPORT

Piatok 11.9.
02:15 Kansas City Chiefs – Houston Texans

Nedeľa 13.9.
19:25 Atlanta Falcons – Seattle Seahawks (celý zápas od 19:00 môžete sledovať na Extra GO DS9, na PREMIER SPORT sa napojíme hneď po skončení priameho prenosu z Premier League)
22:20 New Orleans Saints – Tampa Bay Buccaneers

Pondelok 14.9.
02:15 Los Angeles Rams – Dallas Cowboys

Utorok 15.9.
01:05 NY Giants – Pittsburgh Steelers
04:15 Denver Broncos – Tennessee Titans