Old Firm Derby s poradovým číslom 431!

Toto číslo len tak niečo neprekoná. Vyše štyristo vzájomných stretnutí dvoch tímov je niečo priam nevídané. A svedkami toho ďalšieho budú aj všetci diváci PREMIER SPORT.

V sobotu krátko popoludní totiž budeme svedkami jednej y najväčších rivalít v histórii športu. Glasgowské kluby Celtic a Rangers si zmerajú sily už po 431-krát. O niečo úspešnejší sú jazdci, ktorí uspeli v 168 zápasoch. Katolíci majú na konte o sedem výhier menej, 101-krát sa tímy rozišli bez víťaza.

Vôbec prvý duel sa odohral ešte 28. mája 1888, v priateľskom stretnutí sa tešil Celtic po výsledku 5:2. Prvé súťažné stretnutie sa odohralo o dva roku neskôr, v Škótskom pohári triumfovali 16. septembra 1890 rovnako katolíci.

Manažér Celticu Ange Postecoglou a jeho náprotivok na lavičke Rangers Giovanni van Bronckhorst pošlú svojich zverencov na trávnik s vedomím, že práve výsledky Old Firm derby v minulej sezóne výrazne prehovorili do boja o titul. Ten nakoniec získali so štvorbodovým náskokom zelenobieli, ktorí v štyroch derby uspeli dvakrát a raz remizovali.

V tomto ročníku zatiaľ Celtic kráča pevným krokom, keď v šiestich súťažných zápasoch zaznamenal šesť výhier. K piatim víťazstvám v Premiership s famóznym skóre 21:1 pridal jeden triumf aj v rámci Ligového pohára.

Jazdci toho od začiatku augusta preskákali výrazne viac, keď odohrali už desať stretnutí. Ako porazení odchádzali z trávnika len raz, keď v predkolách Ligy majstrov prehrali u belgického Union Saint-Gilloise 0:2, túto porážku mu však v odvete oplatili triumfom 3:0.

Celkovo ale vyhrali až sedem zápasov a dvakrát remizovali, domáci nerozhodný výsledok s PSV však modrých mrzieť nemusel, keďže v Holandsku nečakane uspeli 1:0 a prebojovali sa do skupinovej fázy Ligy majstrov. Druhá spomínaná remíza je z Premiership, keď Hibernian v úplnom závere využil dve vylúčenia svojho súpera a vyrovnal na 2:2. Práve táto strata je zatiaľ jedinou v lige v podaní Rangers, ktorí so ziskom 13 bodov a skóre 14:3 okupujú druhú priečku.

Či sa po šiestom kole a Old Firm Derby bude meniť líder tabuľky, to sa dozvieme v sobotu od 13:00 na PREMIER SPORT 1. Duel bude komentovať Karol Jakubovič, zo štúdia sa vám prihovoria Filip Mentel a Juraj Piroska.