Poradia si konečne čajky s Crystal Palace?

Program 22. kola anglickej Premier League odštartujeme už v piatok večer netradičným derby.

Brighton vyzve na Amex Stadium londýnsky Crystal Palace. Rivalita týchto dvoch klubov započala v tretej lige na konci osemdesiatych rokov minulého storočia. Zápas sa neoficiálne nazýva ako A23 derby podľa diaľnice, ktorá spája Brighton s južným Londýnom.

Všetko začalo v roku 1976. Pred novou sezónou vtedy prevzali oba tímy noví tréneri, ktorí boli zhodou okolností veľkí priatelia a bývalí spoluhráči z Tottenhamu. Terry Venables sa stal hlavným trénerom Crystal Palace, Alan Mullery bol vymenovaný o mesiac neskôr ako tréner Brightonu.  

Obaja dostali za úlohu okamžite postúpiť z tretej divízie do druhej. Nakoniec sa to podarilo obom, aj kvôli nim samotným však z ničoho nič vznikla nová rivalita, ktorá na ostrovoch nemá obdoby.  

Brighton si dokonca kvôli Crystal Palace zmenil prezývku. Futbalisti Brightonu boli pred vyššie spomínanou sezónou známi ako The Dolphins. Kvôli rivalite sa však premenovali na The Seagulls, čo má byť narážka práve na prezývku Crystal Palace.  

Na PREMIER Sport 1 sa v spoločnosti Matúša Lukáča rozhodne nebude nudiť. Obom mužstvám sa v aktuálnom ročníku pomerne darí. Brighton je na deviatom mieste, The Eagles sa nachádzajú o tri miesta nižšie. Rivalov od seba v tabuľke delia iba štyri body.  

V posledných sezónach bývajú vo vzájomných dueloch úspešnejší orly, ktorí neprehrali ani jeden zápas z piatich. Na Amex Stadium v Brightone dokonca dvakrát v rade bodovali naplno. 

Program 22. kola Premier League
PS1 20:55 Brighton – Crystal Palace (komentuje Matúš Lukáč)