PL Focus 22: Ktorú misiu Rooney uprednostní?

V strede januára sa okrem duelov 22. kola Premier League udial aj ďalší manažérsky exodus. V Goodison Parku skončil pred sezónou vymenovaný Rafa Benítez.

Prakticky ihneď na to sa začalo vo veľkom dišputovať, kto prevezme po Španielovi karamelové žezlo a sezónu pri rieke Mersey sa pokúsi fanúšikom aspoň trocha osladiť. Presne o tom, bude aj náš čerstvý PL Focus. Vitajte pri jeho čítaní.

ROONEY, KEĎ TAK AŽ V LETE

Toffees vyhrali od septembra iba jeden ligový zápas a koniec rešpektovaného Rafu sa všeobecne očakával. Menej sa však čakal výsledkový výbuch v Norwichi, kde Everton prehral 1:2.

Kanáriky majú mimochodom aktuálne trojnásobný počet výhier (3) ako Newcastle a Burnley (obaja 1). Na to, že sa klub z Norfolku zachráni, by asi ani teraz nikto nevsadil deravý groš, ale my si myslíme, že to až také nereálne nie je.

Od boja o záchranu sa znova odkloňme k Evertonu. Aktuálna otázka znie: Kto sa stane novým manažérom? Najviac sa skloňujú dve mená: Roberto Martínez a Wayne Rooney. Ani jeden z dvojice nie je v súčasnosti bez práce. Obaja prostredie Goodison Parku poznajú dokonale.

Španiel vedie belgickú reprezentáciu, ktorej zlatá generácia má na MS v Katare možno poslednú šancu na mega úspech. Rooney sa zasa snaží napísať scenár k rozprávkovému príbehu v Derby County a odísť z polcesty by predstavovalo mierne hlúpe rozhodnutie.

Everton už v tejto sezóne Európu neurobí, vypadnúť by nemal a tak si myslíme, že najideálnejší scenár by predstavovalo pokračovanie pod taktovkou Duncana Fergusona a čakanie na to, čo sa do leta v súvislosti s Martínezom a Rooneym udeje.

CHELSEA DEFINITÍVNE VON Z HRY O TITUL

Dvadsiate druhé kolo okrem udalostí v Goodison Parku prinieslo aj ťahák v podobe súboja prvého s druhým. Chelsea však v bitke s Manchestrom City herne sklamala. Ak vystrelíte na bránu iba raz počas celých 90-tich minúť, ťažko môžete vyhrať.

Tuchel odohral v tejto sezóne proti Guardiolovi už druhý zápas, v ktorom takticky veľa neukázal. 13-bodový rozdiel medzi nebesky modrými a modrými znamená, že Chelsea je definitívne z hry o titul.

IŠLO TO AJ BEZ SALAHA

Na stíhanie obhajcu titulu ešte môže ako tak pomýšľať Liverpool. Ten aj bez Salaha a Maného pomerne hladko zdolal nevyspytateľný Brentford.

Deviateho apríla si to The Reds rozdajú s Manchestrom City. Nezainteresovanému fanúšikovi by ozaj padlo vhod, ak by ešte v tom čase nebolo o majstrovi rozhodnuté.

GERRARD BUDUJE ZAUJÍMAVÝ TÍM

Pôsobivý návrat absolvoval stratený chlapec Philippe Coutinho, ktorý sa podpisom vo Villa Parku vrátil na Ostrovy, a teda tam, kde boli jeho výkony najkvalitnejšie. Brazílčanovi mnohí neveria, lenže to, čo predviedol za pár minút proti Manchestru United naznačilo, že môže byť pre Gerrarda kľúčovou postavou v závere tejto sezóny.

Inak s Coutinhom, Dignem, Konsom, Martínezom, Buendiom a Cashom majú Villans tím kvalitatívne možno aj na top osmičku.

A čo napísať na margo Manchestru United? Asi len to, že aktuálne to na Old Trafford vyzerá tak, že všetci počnúc kuchárkou a končiac Rangnickom už čakajú na leto a novú sezónu.

POSTAVOU VÍKENDU HARRISON

Z individuálneho hľadiska žiaril cez víkend najvýraznejšie autor hetriku do siete West Hamu Jack Harrison z Leedsu.

Krídelník, ktorý sa mihol v akadémiách Liverpoolu, United aj City má v systéme Marcela Bielsu čo ponúknuť. Ak má svoj deň, je len ťažko ubrániteľný. Ukázal to proti Burnley a teraz aj v súboji s kladivármi.

ZASA VIEDLI A NEVYHRALI

Newcastle stratil z víťazných pozícii už 21 bodov. Straky vyhrali iba jeden duel z 10-tich, v ktorých sa ujali vedenia. Obdobný scenár sme evidovali aj v ďalšom “zápase pravdy” s Watfordom.

Sršne sú aj napriek tomu, že získali iba 1 bod z možných 21, mimo zóny zostupu. Pred Kuckovcami je navyše ďalší šesťbodový stret, tentoraz v Norwichi.

JE LIGA EŠTE REGULÁRNA?

A aby sme nezabudli, severolondýnske derby, na ktoré sme sa tešili, sa nehralo. Vedenie ligy pôsobí pri nastavovaní pravidiel odkladania zápasov maximálne chaoticky.

Kluby si robia čo chcú a ani divé prasa netuší, čo sa ešte môže odložiť, kedy, prečo a za akých podmienok. Na Premier League to príliš príjemné svetlo nevrhá a kritickejšie ladení fanúšikovia sa už objektívne zamýšľajú nad regulárnosťou súťaže.

PRENOSY Z PREMIER LEAGUE NA PREMIER SPORT

UTOROK 18.1.
20:25 PS2 Burnley – Watford (ODLOŽENÉ!)
20:55 PS1 Brighton – Chelsea (komentuje M. Lukáč)

STREDA 19.1.
20:25 PS2 Leicester – Tottenham
20:55 PS1 Brentford – Manchester United (K. Jakubovič)

PIATOK 21.1.
20:55 PS1 Watford – Norwich (K. Jakubovič)

SOBOTA 22.1.
13:25 PS1 Everton – Aston Villa
15:30 PS1 Manchester United – West Ham (štúdio: M. Skáčik, komentujú M. Lukáč a K. Jakubovič)
15:55 PS2 Leeds – Newcastle
18:30 PS1 Southampton – Manchester City (M. Lukáč)
20:30 PS1 Záznam Brentford – Wolves (M. Skáčik)

NEDEĽA 23.1.
14:55 PS1 Crystal Palace – Liverpool (M. Lukáč)
14:55 PS2 Arsenal – Burnley
17:25 PS1 Chelsea – Tottenham (M. Lukáč)