PL Focus 24: Christian, držíme palce!

Najväčším frajerom nedávno skončeného prestupového okna v Premier League sa stal jednoznačne Christian Eriksen. Ak by vám niekto v júni povedal, že dánsky špílmacher sa vrátil po ôsmich mesiacoch na trávnik, tak by sme mu sotva verili.

Bývalý hráč Tottenhamu či milánskeho Interu je považovaný za inteligentného futbalistu a človeka, z čoho môžeme dedukovať, že svoj návrat do futbalového kolotoča má zo zdravotného hľadiska odkonzultovaný. Klobúk dolu pred ním, pred lekármi a pred Brentfordom, ktorý mu ponúkol ideálne “dánske” podmienky.

Premier League prináša počas sezóny veľmi veľa pôsobivých, emotívnych momentov. Sme si istý, že obrázok Eriksena nastupujúceho na plochu, bude jedným z highlightov ročníka.

Zaujímavú novú tvár získal aj Klopp pre svoj Liverpool. Anfield bude domovom Luiza Diaza, ktorý prichádza na ostrovy z FC Porto. Vyše 40 miliónov, plus ďalších 20 na bonusoch, sa možno niekomu zdá príliš, navyše za menej známeho hráča.

Diaz má však nesmiernu kvalitu, o čom sme sa mohli presvedčiť napríklad aj na poslednom turnaji Copa América. A za kvalitu sa v dnešnej dobe jednoducho platí. Kolumbíjčan bol v Portugalsku možno až príliš dlho, do 24 rokov, ale na druhej strane prichádza do Anglicka vyzretejší, z čoho môže profitovať.

Technicky zdatné krídlo vytvorí tlak na Maného, zvýši kvantitu a ktovie, možno sa len Liverpool jednoducho pripravuje na éru bez Salaha, ktorý sa stále nedohodol na novom kontrakte.

Adama Traoré a Anthony Martial. Dve pomerne výrazné postavy predchádzajúcich sezón vymenili Premier League za LaLigu. Nabitý svalovec sa vracia do známeho barcelonského prostredia a Martial potrebuje podniknúť kariérny reštart v Seville. Obom by mohli nové pôsobiská po hernej stránke sedieť.

Najmä cesta Traorého bude veľmi zaujímavá a vôbec by sme sa nečudovali ak by sa o 2-3 roky do Anglicka vrátil. Stačí, ak sa konečne zbaví tlaku a oprie sa o svoju extrémne silnú stránku – rýchlosť. Vo Wolves z nej maximum ani zďaleka nevyžmýkal.

Žmýkať bude aj Sean Dyche, a síce, svoj nový úlovok Wouta Weghorsta z bundesligového Wolfsburgu. Diera za vysokým Chrisom Woodom bola zaplátaná ešte vyšším Holanďanom. Dvanásťnásobný reprezentant dal vlani v Nemecku 20 gólov a rozbaliť to musí aj po príchode na Turf Moor.

Aktuálna tabuľková situácia v Burnley mu však veľmi limituje čas potrebný na aklimatizáciu. The Clartes jeho góly jednoducho potrebujú hneď.

Nové prírastky sme v závere januára zaevidovali aj na manažérskych stoličkách. Ranieriho vo Watforde nahradil Hodgson, Beniteza v Evertone Lampard. Oboch čaká nesmierne náročná úloha.

Ak 74-ročný Roy zachráni Hornets, bude to obrovské prekvapenie. Frankie preberá Toffees iba štyri body od zóny zostupu, čo vyznieva pomerne zradne. Čas na jeden-dva transfery podľa svojho gusta nemal kedy dostať (prišli Van De Beek a Dele Alli), skúsenosti zo záchranárskych bodov nemá prakticky žiadne. Ak prežije jar, v lete môže spustiť misiu, ktorú nestihol rozvinúť v Chelsea.

Už zľahka telenovelová sága okolo ďalšej budúcnosti Pierre-Emerick Aubameyanga, je zdá sa, tiež na konci. Odchod gabonského zakončovateľa, ktorý stratil u Mikela Artetu miesto v základe kanonierov, sa spomínal už niekoľko týždňov. Že k nemu ale dôjde takýmto spôsobom, asi čakal len málokto. Za hráča, za ktorého The Gunners zaplatili Dortmundu vyše 60 miliónov eur, by totiž do Londýna z Barcelony nemal prísť ani cent.

Plusom pre Arsenal je úspora zhruba 25 miliónov, ktoré by „zhltol“ počas trvania zmluvy Aubov plat, aké veľké bude mínus v podobe straty typického zakončovateľa v závere sezóny, keďže kanonieri nepriviedli žiadnu náhradu, sa dozvieme možno už v nasledujúcich týždňoch…

A na záver mimo prestupovej témy. Ak vám zápasy Premier League chýbajú rovnako ako nám, neprehliadnite počas tohto víkendu priamy prenos z dohrávky 17. kola. V nej sa v mimoriadne dôležitom záchranárskom súboji proti sebe postavia Watford a Burnley. Odštartuje svoje pôsobenie na lavičke sršňov úspešne Roy Hodgson alebo sa hneď pri prvej príležitosti predvedie nová akvizícia hostí Wout Weghorst?

Zápas Watford – Burnley sledujte v priamom prenose PREMIER SPORT 1 v sobotu 5. februára od 18:55. Od mikrofónu vás ním bude sprevádzať Marek Skáčik.