PL Focus 40: Sezóna, na ktorú sa len tak nezabudne

Už niekoľko týždňov v PL Focus opakujeme, že edíciu Premier League 2021/22 si budeme veľmi dlho pamätať. Po záverečnom rozuzlení je to ešte podčiarknuté a zvýraznené.

V 38. kole sme okrem napínavého boja o titul, prakticky do posledných minút, sledovali aj ďalšie reálie. Všetky otázniky sú zodpovedané, úspešní oddelení od neúspešných a tak je čas bilancovať.

Ani Agatha Christie skombinovaná s Arthurom Conanom Doyleom a Jo Nesboom by nevytvorili dokonalejšiu zápletku ako tú, ktorú sme sledovali v poslednom kole na Etihad Stadium a na Anfield.

NEZABUDNUTEĽNÝ BOJ O TITUL

Obrat Manchestru City z 0:2 na 3:2 v bitke s Aston Villou sa nepochybne vtesná do zlatej kroniky Premier League. Liverpoolu ostali oči pre plač, ale Kloppovci vlastne veľmi žialiť nemusia.

Dve trofeje už získali a o ďalšiu sa pokúsia počas nasledujúceho víkendu. Ligu červení neovládli, ale získali toľko bodov, že by to stačilo na titul hocikedy inokedy. Súboj dynastií v tejto sezóne už beztak parádnej a sledovanej Premier League kredit ešte viac zvýšil.

BITKA O EURÓPU

Veľmi slušnú zápletku priniesli v tejto sezóne aj boje o pohárové priečky. V záverečný hrací deň sme spoznali aj klub, ktorý doplní Chelsea a zahrá si v Lige majstrov. Po zásluhe sa tešili kohúti z Tottenhamu, ktorí boli o chlp úspešnejší ako Arsenal.

Artetovci ostali mimo top4, ale mladý kvalitný káder si postavil odrazový mostík, z ktorého sa dá vyšvihnúť k lepším zajtrajšom.

Manchester United bude účinkovať “iba” v Európskej Lige. Červeným diablom tento ročník absolútne nevyšiel. Ťažko sa hrá, keď už pred Vianocami je na mužstve cítiť, že by to rado odpískalo.

Na Old Trafford je viac roboty ako na na katedrále Notre Dame po požiari. Dobrou správou pre prichádzajúceho Erika Ten Haga je, že horšie to už v budúcej sezóne azda ani byť nemôže.

Na európskej scéne sa bude druhý rok po sebe prezentovať aj húževnatý West Ham. Kladivári možno tušia, že mali aj na viac, ale prácu Davida Moyesa na viacerých frontoch s veľmi úzkym kádrom treba len a len vyzdvihnúť.

PREKVAPENIA ROČNÍKA

Z mužstiev zo stredu tabuľky pozitívne prekvapili Brighton, Crystal Palace a Brentford. Seagulls ukázali potenciál na to, aby o rok či dva latku posunuli ešte vyššie. Stačí sa naučiť remízové zápasy pretvárať na výhry. Pätnásť nerozhodných výsledkov je predsa len pomerne dosť.

The Eagles viedol fantastický Patrick Vieira. Ten sa síce v závere sezóny lúčil kopancom do zadku, ale inak to v Selhurst Parku rozbalil naozaj parádne. Limity mu však počas leta bude nastavovať počet odchodov a ten bude s veľkou pravdepodobnosťou vysoký.

Včely z Brentfordu si ako nováčik vybrali správnu cestu. Pár favoritov uštipli, vyhli sa boju o záchranu a ponúkli plátno pre film o Christianovi Eriksenovi.

ČIERNY PETER ZOSTAL BURNLEY

Everton sa zachránil už v predposlednom kole a tak krátko pred funusom bojovali o holé prežitie na diaľku Burnley s Leedsom. Norwich a Watford napokon doplnili Clarets, ktorým rok v Championship s parachute money nemusí ani tak uškodiť. Ich prínos pre prostredie Premier League je po hernej, diváckej a hráčskej stránke určite menší ako v prípade Leedsu.

Jesse Marsch sa po potvrdení záchrany vznášal na vlne radosti, lenže aj jemu je jasné, že pávy potrebujú v lete výrazné doplnenie kádra, inak z toho môže byť v sezóne 2022/23 ešte väčší problém.

POZNÁME AJ NAJ FANTASY HRÁČA

Záverečné 38. kolo rozhodlo o všetkom v Premier League, ale nie len tam. Aj v našej internej PREMIER SPORT Frantasy League sme spoznali najúspešnejšieho playera.

Stal sa nim Jakub Trnka, ktorý pokoril dokonca 2700-bodovú hranicu. Druhú priečku obsadil Alex Ice a tretiu Branislav Račko. Gratulujeme!

Poslednou nezodpovedanou otázkou zostáva, kto bude ďalším účastníkom Premier League v nasledujúcej sezóne. Odpoveď na ňu nám dá finále play-off Championship. Do hlavného mesta Anglicka zavítajú desiatky tisíc fanúšikov Nottinghamu a Huddersfieldu. Kým lesníci neúčinkovali medzi elitou viac ako dve dekády, Terriers sa môžu vrátiť po troch sezónach. Komu sa to nakoniec podarí sa dozvieme v nedeľu 29. mája od 17:25 na PREMIER SPORT 1.