Semifinálový megašláger je tu

Pri všetkej úcte k druhej dvojici semifinalistov Liverpoolu a Villarrealu, ťahákom semifinálových bojov v tejto edícii Ligy majstrov UEFA je súboj Manchestru City s Realom Madrid.

Duel medzi úradujúcim majstrom Premier League a rekordérom v počte triumfov v najlepšej klubovej súťaži Európy a zrejme už čoskoro opäť majstrom LaLigy, si iný prívlastok ani nezaslúži.

Pre anglický tím pôjde už o druhú tohtosezónnu konfrontáciu s madridským klubom. Po vyradení portugalského Sportingu totiž vo štvrťfinále vystavil stopku aj španielskemu Atléticu.

Podobne je na tom ale aj Biely balet. Najskôr vyvolal doteraz neutíchajúci hnev fanúšikov PSG, keď Parížanov po prehre vo Francúzsku doslova zostrelil hetrikom v odvete Karim Benzema a ten istý hráč hviezdil aj v meraní síl Madridčanov s ďalším anglickým zástupcom londýnskou Chelsea. Do siete The Blues v hlavnom meste Anglicka nasúkal hetrik a keďže sa presadil aj v predĺžení odvetného zápasu, má Francúz nespochybniteľne najväčšiu zásluhu na tom, že jeho klub má stále na dosah aj ďalšiu trofej v LM.

V domácich súťažiach sú tímy v odlišných postaveniach. Obom síce patrí prvá priečka, no kým Real delí od zisku španielskeho titulu doslova len krôčik, Citizens majú pred sebou ešte mimoriadne náročnú cestu za obhajobou, ktorú sa im snaží prekaziť dotierajúci Liverpool.

Aj to môže mať výrazný vplyv na tento dvojzápas. Real totiž môže s komfortným 15-bodovým náskokom 5 zápasov pred koncom sezóny LaLigy šetriť v domácej súťaži sily a koncentrovať sa na tento duel, no Sky Blues si pri jednobodovom odstupe od The Reds nemôžu dovoliť v Premier League experimentovať so zostavou.

Pohľad do nedávnej histórie ukazuje, ako sa misky váh preklopili na stranu anglického klubu. Kým v piatich súbojoch medzi rokmi 2012 až 2016 nedokázal Real zdolať ani raz a zaznamenal len dve remízy, v rokoch 2017 až 2020 uspel vo všetkých troch súbojoch s celkovým skóre 8:3.

Pozitívne pre španielsky tím z tohto pohľadu nevyznieva ani vzájomná bilancia manažérov, ktorí sedia na lavičkách. V šiestich stretoch Pepa Guardiolu s Carlom Ancelottim sa zrodili štyri výhry Španiela a dve Taliana. 

To, či bude úspešná séria Citizens pokračovať aj naďalej, sa dozvieme od 20:15 v priamom prenose PREMIER SPORT 2.