Sky Bet Championship: Pred štartom sezóny 2021/2022

Na nový ročník druhej najvyššej anglickej futbalovej súťaže sme sa pozreli očami jej dvorného komentátora na PREMIER SPORT Karola Jakuboviča.

Už v piatok na juhu Anglicka v Bournemouthe to vypukne, Cherries v otváraku privítajú na Vitality Stadium West Bromwich.

Priznám sa, že na nasledujúcich takmer desať ligových mesiacov sa teším viac ako po minulé roky a podobne to asi vníma každý správny fanúšik ostrovnej scény.

Dôvodom je samozrejme návrat divákov späť na štadióny. Prvý raz od marca 2020 budú môcť živé bytosti zaplniť ikonické stánky v Anglicku a vo Walese bez akýchkoľvek obmedzení. Verme, že to už bude jav trvalý.

Championship totiž patrí medzi ligy, ktorých kluby pociťujú dependenciu na tržbách zo vstupného azda najvýraznejšie. Ako komentátor sa tiež nemôžem dočkať atmosféry, bez ktorej bol kolorit zápasov v predošlých mesiacoch vlažný. Napríklad domáci duel Millwallu môže byť akokoľvek kvalitný, napínavý a bohatý na góly, ale bez divákov na The Den to jednoducho nemôže byť stopercentné.

NÁVRAT RODÁKA MEDZI ŽRDE?

Som si istý, že aj nový ročník prinesie desiatky či stovky unikátnych príbehov. Ten najhlavnejší sa bude samozrejme dotýkať postupových bojov.

Do najužšieho okruhu ašpirantov na priamy postup by som zaradil Fulham- aktuálne typický „jojo“ klub pendlujúci medzi Premier League a Championship. Chalupári majú po zostupe stále vysokú kvalitu a pod novým manažérom Marcom Silvom musia ambíciami mieriť čo najvyššie.

Dúfam, že medzi tromi žrďami bude vládnuť Marek Rodák, ku ktorému sa v klube v minulej sezóne nezachovali práve najlepšie. Po odchode Alphonsa Areolu mu bude konkurenciou bývalý gólman Spurs Paulo Gazzaniga. Ten toho veľa za posledné ročníky neodchytal a ak bude Marek taký bravúrny ako v sezóne 19/20, ani neodchytá.

Iné ako postupové ciele si nemôžu dávať ani v Bournemouthe (Parker), vo WBA (Ismael) či v Sheffielde United (Jokanovič). Všetky tri kluby však v lete zmenili manažéra, a tak sa obávam, že žiadnu krasojazdu najmä v úvodnej tretine ročníka od nich neuvidíme.

ČIERNE KONE

Je takmer isté, že pár klubov pozitívne prekvapí a výrazne prehovorí do postupového ťaženia. Do roly čierneho koňa by som osobne zaradil QPR s dozrievajúcimi oporami a zaujímavým doplnením kádra. Postup do play-off by ma neprekvapil ani v prípade Middlesbrough, kde môže lišiak Neil Warnock zúročiť svoje skúsenosti a dokráčať k rekordnému deviatemu postupu v jeho ligovej manažérskej kariére.

Už minulá sezóna ukázala, že brať vážne musia všetci aj Barnsley preferujúce osobitý herný systém založený na nesmiernej bojovnosti a prepracovanom pressingu. Minimálne do boja o top šestku prehovorí podľa mňa aj Cardiff s ďalším rutinérom na lavičke Mickom McCartym. Dlhé autové vhadzovania Vaulksa na hlavu Morissona, Moora či Flinta rozhodnú pár zápasov, za to dám ruku do ohňa.

Do pohody sa dostanú všetci tí, ktorí zachytia mesiace august a september. Pokojne to môže byť aj niekto z nováčikov Hull, Peterborough a Blackpool.

ROONEYHO HLAVYBÔL

Veľké problémy rôzneho charakteru trápia Wayna Rooneyho a jeho Derby County. Vlani síce Wazza baranov v hodine dvanástej zachránil, ale teraz je situácia v ich chotári doslova katastrofickejšia ako Rooneyho fotky a titulky v bulvárnych novinách na konci júla.

V Pride Parku majú finančné problémy a veľmi málo hráčov pod platnými kontraktmi. Úplne vylúčený nie je scenár, podľa ktorého Derby County ročník ani nedohrá. Wayne sorry, vidím to na vypadnutie.

ŠÍPKOVÉ RUŽENKY

Nezanedbateľnú časť 24-členného pelotónu tvoria takzvané „spiace kluby“. Stoke City, Blackburn, Birmingham a Nottingham.

História je síce krásna, ale prešľapov bolo v posledných rokoch v ich prípade viac než dosť. Ani v lete sa neudialo nič, čo by ma presvedčilo o tom, že môžu bojovať o postup do Premier League.

PREKVAPENIA A SKLAMANIA

V neposlednom rade sa teším na individuálne výkony hráčov, na to kto „vyskočí“, či naopak „prepadne“. V lige sa nachádza širokospektrálna typológia futbalistov. Od obrov s prvkami hromotĺctva až po subtílnych loptových virtuózov. Od borcov s vrcholom kariéry dávno zabudnutým až po no name tínedžerov z nižších líg či z akadémie.

V Championship si jednoducho vyberie každý… Verím, že si aj vy vyberiete túto ligu ako vášho spoločníka na nasledujúce mesiace. Sľubujem, bude to stáť za to.

PROGRAM PRENOSOV Z ÚVODNÉHO KOLA NA PREMIER SPORT

Piatok 6.8.
20:40 AFC Bournemouth – West Bromwich (komentuje K. Jakubovič)

Sobota 7.8.
15:55 Blackburn – Swansea City (F. Mentel)
20:55 Sheffield United – Birmingham (K. Jakubovič)

Nedeľa 8.8.
14:25 Fulham – Middlesbrough (F. Mentel)
17:25 Coventry – Nottingham (F. Mentel)