Straky proti Leicesteru, West Ham privíta Burnley

Anglická Premier League bude v nedeľu pokračovať dvomi stretnutiami 33. kola.

Leicester City bude chcieť v domácej súťaži číslo jeden nadviazať na jeden z najväčších úspechov na európskej scéne. V Európskej konferenčnej lige si líšky poradili s PSV a postúpili do semifinále. 

V Premier League to ale v tomto ročníku také ružové nie je. The Foxes okupujú až 9. miesto tabuľky. Vylepšiť aktuálnu situáciu sa pokúsia v St. James‘ Parku, kde si pomerajú sily s Newcastlom United. 

Straky sú o šesť miest nižšie, ale stále snívajú o umiestnení v prvej desiatke. Aktuálne im k splneniu tohto cieľa chýba iba šesť bodov. Desaťbodový náskok na záchranu by im mal na druhej strane stačiť. 

Naposledy si The Magpies v domácom prostredí poradili s ambicióznymi vlkmi z Wolverhamptonu. Víťazný gól strelil z pokutového kopu Chris Wood. Na podporu fanúšikov sa budú straky spoliehať aj proti Leicesteru. V posledných rokoch pre nich ale v súbojoch s The Foxes domáce prostredie nie je výhodou. 

Foxes vyhrali v St. James‘ Parku až šesťkrát v rade. Okrem piatich ligových víťazstiev vybojovali na severe Anglicka aj postup v ligovom pohári. Vynikajúcu bilanciu plánujú zveľadiť.  

S tromi bodmi odchádzali aj po prvom vzájomnom súboji sezóny. Na King Power Stadium to bola parádna jazda domácich, ktorí nakoniec zvíťazili 4:0. V decembri to však bol celkom iný Newcastle United ako v posledných týždňoch a preto môžeme očakávať oveľa vyrovnanejší priebeh. 

O nesmierne dôležité body sa bude bojovať v Londýne. West Ham United s cieľom atakovať prvú päťku privíta na domácom štadióne o záchranu bojujúce Burnley

David Moyes v závere sezóny podľa očakávania dopláca na úzky káder, ktorý nezvláda boj o prvú štvorku a zároveň aj boj o titul v Európskej lige. Momentálne sa kladivári podľa všetkého sústredia práve na druhý cieľ. Vo štvrťfinále Európskej ligy si poradili aj s Lyonom a postúpili do semifinále. 

V Premier League však The Hammers prehrali až tri stretnutia z posledných piatich a prepadli sa na šieste miesto tabuľky. To si plánujú udržať aj po zápase s Burnley. 

The Clarets prežívajú veľmi komplikované obdobie. Nevedia sa dostať zo zostupového pásma, čo si v piatok odniesol aj najdlhšie pôsobiaci tréner v Premier League posledných rokov. 

Vedenie klubu sa v závere sezóny rozhodlo ukončiť spoluprácu s obľúbeným Seanom Dycheom, ktorý by si podľa mnohých aj napriek zložitej situácii skôr zaslúžil na Turf Moor sochu ako padáka.

Prezident klubu Alan Pace v oficiálnej správe uviedol, že to bolo jedno z jeho najťažších rozhodnutí, aj napriek tomu je ale presvedčený, že zmena dodá hráčom nový impulz v boji o záchranu. Či sa jeho slová potvrdia, uvidíme o pár týždňov. Tím do konca sezóny povedie bývalý tréner 23-ky Mike Jackson a hrajúci kapitán Ben Mee.  

Obaja to budú mať nesmierne náročné, Burnley prehralo päť zápasov z posledných šiestich. West Ham navyše Burnley nedokázalo zdolať v troch zápasoch v rade. S kladivármi si však The Clarets naposledy poradili práve v Londýne. V roku 2020 zásluhou Jaya Rodrigueza a teraz sa to pokúsia zopakovať.  

Program 29. kola Premier League
PS1 Newcastle United – Leicester City (komentuje M. Lukáč)  
PS2 West Ham United – Burnley FC