UFC 259: Blachowicz vs Adesanya

Najprestížnejšia organizácia zmiešaných bojových umení UFC nasadila od nového roka naozaj neuveriteľné tempo a tento víkend nám ponúka ďalší nabitý event, ktorý je mnohými označovaný za turnaj roka. V noci zo soboty na nedeľu uvidíme až tri titulové zápasy.

Hlavným ťahákom turnaja je bitka dvoch šampiónov. Jana Blachowicza čaká prvá titulová obhajoba v poloťažkej váhe. Opasok mu bude chcieť vziať neporazený šampión strednej váhy Israel Adesanya, ktorý chce byť ďalším zápasníkom, ktorý sa stane dvojnásobným šampiónom.

Karty sú rozdané. Na strane Israela Adesanyu bude samozrejme rýchlosť a výšková prevaha. Nigérijský bojovník je fantastický kickboxer, ktorý svojich súperov ukončuje v postoji. V súboji si určite bude udržiavať odstup a bude sa snažiť ukončiť Blachowicza niektorým zo svojich rýchlych a nebezpečných úderov a kopov. Z nižšej váhovej kategórie je zvyknutý na rýchlejšie tempo  a podľa vlastných slov nič nehodlá meniť, dokonca je pripravený na to, že výrazne podváži. „Som na tom rovnako, určite nebudem jesť jedlo z dovozu. Nebuďte prekvapení ak podvážim.“

Na strane poľského šampióna bude sila. Janek sa bude snažiť odstup minimalizovať a trafiť Israela jedným zo svojich silných úderov. Jeho najobľúbenejším a najnebezpečnejším zároveň je predný hák, ktorý triafa z veľkej blízkosti. V jeho repertoári je ale toho samozrejme oveľa viac. Blachowicz bude jasným favoritom na zemi. Čierny pás má dlhé roky a nesmieme zabúdať na to, že je mohutnejší a silnejší. „Mám legendárnu poľskú silu a keď ju ucíti, tak konečne pochopí, že je skutočná,“ varuje poľský bomber, ktorý má na konte štyri víťazstvá v rade.

Israel ale nedávno výrazne zapracoval aj na zemi, pod vedením legendárneho Andrea Galvaa získal v brazílskom jiu-jitsu fialový pás. Aj napriek tomu bude na zemi jasným favoritom poľský šampión. Celkovým favoritom na víťazstvo je však „The Last Stylebender.“ Nie je to pravidlo, ale v UFC sa viackrát potvrdilo, že zápasník, ktorý prichádza z nižšej do vyššej váhovej kategórie má výhodu. Práve rýchlosť pohybu a reakcií by mali byť rozhodujúce. Adesanya vie skvele čítať pohyb súpera, Blachowiczovi pravdepodobne od začiatku pôjde po nohách a pokúsi sa mu ešte viac obmedziť pohyb. Pokiaľ sa súper nigérijského zabijaka stane nehybným, je prakticky rozhodnuté.

Tesne predtým uvidíme ďalšiu titulovú obhajobu najlepšej MMA bojovníčky všetkých čias Amandy Nunes. Tentokrát jej bude chcieť opasok vziať Megan Anderson, ktorá sa bude spoliehať na obrovskú výškovú prevahu (10cm). Favoritkou je napriek tomu temperamentná Brazílčanka, ktorá drží v UFC niekoľko rekordov. Je dvojnásobnou šampiónkou najprestížnejšej organizácie a aktuálne má aj najdlhšiu sériu víťazstiev. Od roku 2014 vyhrala 11 zápasov v rade. Dominuje najmä v postoji, až trinásť súperiek dokázala knokautovať, 16 ukončila pred limitom.

Rekordná tretia titulová bitka na jednom evente bude v bantamweight medzi Aljamainom Sterlingom a Petrom Yanom. Obaja zápasníci majú fantastickú fyzičku, takže očakávame dlhý a opatrný súboj na päť kôl. Petr „No Mercy“ Yan je v organizácii UFC stále neporazený, celkovo má bilanciu 15 výhier a iba jedinú prehra. Jeho súper na tom nie je o nič horšie. Vyhral 19 zápasov, z oktagonu odchádzal ako porazený iba trikrát. Yan je vynikajúci postojár, na konte má až 7 výhier na KO. Sterling je naopak lepší na zemi. Vyniká v grapplingu, na konte má 9 víťazstiev na submisiu.

Nebude to len o titulových zápasoch. Hlavná karta ponúka ďalšie dva extrémne atraktívne duely. O Islamovi Makhachevovi sa hovorí ako o nástupcovi legendárneho Khabiba Nurmagomedova. Vyvrátiť to plánuje Američan Drew Dober. Víťaz sa posunie medzi elitu ľahkej váhy a preto pôjde skutočne o veľa. To pôjde aj v otváracom súboji hlavnej karty, ktorá sľubuje atraktívnu bitku dvoch skvelých postojárov z top 5 poloťažkej váhy. Jeden z dvojice Aleksandar Rakič  Thiago Santos sa víťazstvom výrazne priblíži k titulovej šanci.

Ako vždy vám v priamom prenose ponúkneme hlavnú kartu, ktorá začne o 4:00 nášho času. Jeden zápas aj s reklamnými pauzami trvá približne 30 minút, hlavný zápas turnaja Adesanya vs. Blachowicz by mal začať približne okolo šiestej ráno.

UFC 259 (komentujú M. Petrgál , R. Kmeťo)
Israel Adesanya vs. Jan Blachowicz
Megan Anderson vs. Amanda Nunes
Aljamain Sterling vs. Petr Yan
Islam Makhachev vs. Drew Dober
Aleksandar Rakic vs. Thiago Santos