PL Focus 18: Turbulentné futbalové Vianoce

To, čoho sme sa obávali, ale zároveň sme verili, že sa tomu nejakým zázrakom vyhneme, je tu. Nový variant koronavírusu už niekoľko týždňov poriadne šarapatí vo Veľkej Británii a teda logicky aj v našej obľúbenej Premier League.

Z víkendového kola sa odohrali iba štyri zápasy z desiatich, no liga sa prerušovať aspoň zatiaľ nebude, keďže na pondelkovom stretnutí zástupcovia jednotlivých klubov vyjadrili túžbu ísť ďalej. Má to však jeden háčik. Je možné že medzi Boxing Day a Silvestrom sa jedno kolo neodohrá. O aktuálnych dopadoch pandémie, no nie len o nich, budú nasledujúce riadky PL Focus.

Situácia vo viacerých kluboch je alarmujúca. S nákazou majú enormné problémy v Manchestri United, Watforde, Norwichi, Aston Ville, Brentforde, Leicesteri, Liverpoole a stále to nie je ideálne ani v Tottenhame. Niektoré tímy dokonca neboli schopné poskladať svoje kádre na bitky 18. kola. Počty nakazených sa menia veľmi dynamicky, doslova na hodinovej báze.

Môžeme teda očakávať, že výrazne poznačené bude aj slávne 19. kolo s prívlastkom Boxing Day (pozn. aut. Newcastle má hrať s Manchestrom United o deň neskôr). Tento program je však zatiaľ zachovaný. Vedenie ligy po porade s klubmi rozhodlo, že tímy, ktoré budú mať k dispozícii 13 hráčov vrátane 1 brankára môžu nastúpiť. Pokračuje sa teda v kontúrach nastavených pred časom.

Celkom rozumne vyznieva apel viacerých manažérov či prezidentov klubov, ktorý sa dotýka 20. kola nahusteného medzi sviatkami. Kompetentní chcú dané kolo odložiť na neskôr. Podľa nášho názoru to je rozumný krok. Je potrebné si uvedomiť, že hrať každý druhý či tretí deň (väčšina tímov má zápasy 26.12. a 28.12.) s oklieštenými kádrami je takmer nemožné. Plus samozrejme v úvode januára príde novoročné kolo a po ňom povinnosti v domácich pohároch. Na zbláznenie.

Presne v tomto duchu sa vyjadroval aj Jürgen Klopp. Mnohí možno budú argumentovať mladými hráčmi z tímov U23 a možnosťou ich využitia. Lenže toto je Premier League. Tu nejde o fazuľky. Ak vám ujde vlak v období Vianoc, chytanie zajaca na Veľkú Noc za uši nezvykne byť extra úspešné.

Nie sme epidemiológovia, imunológovia ani žiadni pandemickí odborníci, tých sú koniec koncov plné priehrštia na internete. Trúfame si ale napísať, že momentálna situácia na Ostrovoch je výrazným varovaním pre ostatné ligy. S variantom omikron budú pravdepodobne bojovať aj v iných regiónoch.

V Taliansku, Španielsku či v Nemecku majú pod vplyvom menej zaplneného kalendára na prelome rokov aspoň trocha času na krátkodobú prípravu a mobilizáciu personálneho stavu. Jedna štatistika, o ktorej písal aj renomovaný futbalový novinár Phillippe Auclair, nám však naznačuje, že aj tú dlhodobejšiu prípravu zvládli s väčším plezírom ako v Anglicku.

Podiel zaočkovaných hráčov dvomi dávkami v top 5 európskych ligách k 15. októbru:

Serie A: 98%
Ligue 1: 95%
Bundesliga: 94%
La Liga: 92,8%
Premier League: 68% (aktuálne k 20.12 83,6%)

Čas samozrejme ukáže.

Pre pohodovejšie zakončenie tohto textu vám ponúkame zostrihy všetkých 4 duelov, ktoré sa v rámci uplynulého kola odohrali a pridávame aj zatiaľ platný program 19. kola.

Leeds – Arsenal

Newcastle United – Manchester City

Wolverhampton – Chelsea FC

Tottenham – Liverpool FC

PRENOSY Z PREMIER LEAGUE NA PREMIER SPORT

Nedeľa 26.12.
13:25 PS1 Wolverhampton – Watford (komentuje M. Lukáč)
13:25 PS2 Liverpool – Leeds
15:55 PS1 Manchester City – Leicester City (M. Lukáč)
15:55 PS2 West Ham – Southampton
18:25 PS1 Aston Villa – Chelsea (K. Jakubovič)
20:55 PS1 Brighton – Brentford (K. Jakubovič)

Pondelok 27.12.
20:55 PS1 Newcastle – Manchester United (M. Skáčik)