Brat Kamaru Usmana v klietke UFC, ťahákom Santos verzus Hill

Je pred nami ďalšia noc s UFC, hlavným ťahákom turnaja UFC Vegas 59 bude súboj skúseného Thiaga Santosa s ambicióznym Jamahal Hillom.

Santos má už 38 rokov a v UFC pôsobí takmer desaťročie. Obávaný striker, ktorý sa dlhodobo drží medzi špičkou poloťažkej váhy, zažil svoj doterajší vrchol v UFC v roku 2019, kedy sa v titulovom zápase postavil proti legende Jonovi Jonesovi. A nebyť zranenia kolena nebol ďaleko od toho, aby dovtedy nezdolaného šampióna obral o opasok. Po tomto súboji sa mu prestalo dariť, z ďalších štyroch zápasov vyhral jediný raz. Napriek tomu mu naďalej patrí v rebríčku divízie šiesta priečka.

O tú ho chce obrať práve Jamahal Hill, aktuálne desiatka renkingu. Do klietky UFC vstúpil len pred tromi rokmi a stihol absolvovať šesť duelov. Z nich prehral len jediný, keď mu Paul Craig vykĺbil lakeť. A ambicióznemu mladíkovi sebavedomie rozhodne nechýba.

„Santos je nebezpečný chlap a to musím rešpektovať. Ľudia stále hovoria o tom, čo sa stalo v mojom zápase s Craigom, ale to ma naučilo rešpektovať túto hru. Santos môj rešpekt dostane, ale spolu s ním príde aj poriadna dávka bolesti a výprask.“

Hillov vysnívaný súper je Čech Jiří Procházka, o ktorom sa už v minulosti vyjadril, že je jediným, s ktorým by sa chcel stretnúť. Ak by sa mu podarilo zdolať Santosa, k splneniu jeho sna by sa mohol výraznejšie priblížiť.

Bude v UFC ďalší Usman?

Tešiť sa ale môžeme aj na finále reality show The Ultimate Fighter 30, v ktorom sa predstavia Brogan Walker s Julianou Miller a Zac Pauga s Mohammedom Usmanom.

Ak vám meno posledne menovaného niečo hovorí, áno, je to tak. Mohammed Usman je mladší brat fenomenálneho Kamaru Usmana. Mohamed sa rozlúčil s ambíciou preraziť v americkom futbale a teraz zabojuje o zmluvu v UFC. Na rozdiel od svojho brata to nebude vo welterovej, ale ťažkej váhe. Ak sa mu podarí zmluvu získať, napodobní Kamarua, ktorý sa do UFC dostal rovnako cez túto reality show.

Mohameda k MMA priviedol jeho syn: „Môj syn bol dôvodom, prečo som začal bojovať. Už som nehral futbal, ale vedel som, že vo vnútri som stále športovec. A chcel som,a by môj syn vyrastal s tým, že jeho otec nie je obyčajný človek a je nadaný. Chcel som, aby to aj jeho motivovalo k väčšiemu úsiliu. To bolo jediné, na čom mi záležalo.“

Jeho život ale zasiahla obrovská tragédia. Jeho syn sa v roku 2019 ako trojročný utopil na kúpalisku. Smútok ale premenil do ešte väčšej snahy presadiť sa v MMA. „Bude môjou motiváciou po celý zvyšok života,“ priznal Usman.

Po pôsobení v PFL má teraz šancu preraziť aj v UFC. Či sa mu to podarí sa dozvieme v nedeľu skoro ráno od 04:00 v priamom prenose PREMIER SPORT 1. Súbojmi v klietke vás budú sprevádzať Robert Kmeťo a Marek Bartl.

UFC Vegas 59 – hlavná karta
Thiago Santos #6 – Jamahal Hill #10 (poloťažká váha)
Vicente Luque #6 – Geoff Neal #13 (velterová váha)
Mohamed Usman – Zac Pauga (ťažká váha)
Brogan Walker – Juliana Miller (mušia váha)
Augusto Sakai #14 – Sergej Spivac (ťažká váha)
Ariane Lipski – Priscilla Cachoeira (mušia váha)